ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ ATÖLYE ÇALIŞMASI

Okul öncesi  insan hayatının temelini oluşturan unsurların başında gelir. Bu dönem çocuklar için sihirli yıllar olarak görülmektedir. Okul öncesi çocuğun doğumundan temel eğitimin başladığı ana kadar geçen zamanı kapsamaktadır.

Eğitimde yeni yaklaşımların gün geçtikçe merkeze öğreneni aldığı; okul dışı öğrenmelerin altının çizildiği, farklı öğrenme yaklaşımlarının denendiği çağımızda, müze ortamlarında farklı öğrenme programların uygulanmaktadır. Bu nedenle müze eğitiminin gerçek nesnelerin gözlemlenmesi ve gerçek nesneler özelinde atölye çalışmalarının yapılması, çocukların müze kültürünü tanıması ve onlara zengin bir çevre oluşturması sebebiyle oldukça önemlidir.  

Bu bağlamda Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü Esertepe Çocuk Etkinlik Merkezi olarak çocuklarımızla Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesine gezi düzenledik. İlk olarak müzede sergilenen mühür örneklerini gören çocuklar kısa bir müze gezisinin ardından atölye çalışmalarına geçtiler.16 çocuğumuzla katılım sağladığımız etkinlikte seramik hamurundan mühür baskıları yapan çocuklar oldukça keyifli zaman geçirdi.